comment 1

PACU JAWI – NAJBARDZIEJ FOTOGENICZNE ZAWODY ŚWIATA

Pacu Jawi, to nie są tylko zawody, to kwintesencja kultury Minangkabau, grupy etnicznej zamieszkujących Sumatrę Zachodnią. Ludzie Minang czują się związani poprzez tradycję z krowami, a zwłaszcza bawołami. To bawół i jego zwycięstwo nad Jawajczykami dało początek ich historii, a kształt jego rogów znaleźć można w tradycyjnych dachach domów i strojach kobiet.

Pierwsi pojawiają się właściciele małych warungów, barów serwujących lokalne smakołyki.  Rozkładają swoje namioty, stoliki, kobiety zaczynają  gotować  w wielkich wokach. Potem niespiesznie spędzane są krowy. Właściciele okolicznych wiosek prowadzą swoje ślicznotki na specjalnie przygotowane poletko, gdzie odpoczywają przed i po biegu. To tez miejsce gdzie ewentualni kupcy mogą oglądać i wybierać.

Wraz z krowami pojawiają się lokalni gapie. Powoli acz stopniowo przestrzeń wokół przygotowanego toru wypełnia się masą ludzką. Ostatni pojawiają się turyści. Głównie miłośnicy fotografii z Malezji. Przyjeżdżają dżipami , obwieszeni aparatami, uzbrojeni w gumowce, płaszcze przeciwdeszczowe i statywy. Dla nich przygotowane jest miejsce w pierwszym rzędzie, tuż przy płocie odgradzającym tor od widowni. Malezyjczycy oszaleli na punkcie Pacu Jawi , gdy w 2013  ich rodak Wei Seng Chen wygrał Word Press Photo zdjęciem właśnie z Pacu Jawi.

Około jedenastej, gdy słońce już jest wysoko pierwsi zawodnicy przygotowują się do startu. Na sygnał popędzą poprzez tor, przez ryżowe wypełnione woda do wysokości kolan. Każdy zawodnik ma do dyspozycji dwa byki. Każdy  z nich  nosi bambusową ramę. Dżokej staje stopami na specjalnej „półce” na stopę, każda stopa osobno i pędzi przez tor trzymając się tylko ogonów. Celem jest dobiegnięcie do końca toru w jak najkrótszym czasie, możliwie prostej linii i nie zrzucając jeźdźca.  Zadanie nie jest łatwe, krowy pędzą i nie zawsze w jednej linii i  tym samym kierunku. Często dżokeje zawieszeni są w szpagacie tuż nad wodą. Pędzące zwierzęta powodują olbrzymie rozbryzgi błota, które tak pięknie wygląda na zdjęciach, ale dostaje się w oczy i usta woźnicy, który często pędzi na oślep, zdany jedynie na instynkt swoich rumaków. Po zakończonym biegu zawodnik płucze usta i obmywa oczy, by popędzić do swych byków. Tym poświęca dużo więcej uwagi. Dokładnie myje zwierze, czyści mu pysk, nos i oczy, poi i odprowadza na odpoczynek.

Zawody odbywają się trzy  razy w roku, po 3-4 tury tuż po skończonych zbiorach ryżu, w styczniu, maju i we wrześniu. Ostatni bieg w każdej edycji wyłania zwycięzców – najlepszych jeźdźców i najlepsze byki. Cena byka championa rośnie nawet o 200-300%. Na zakończenie zwierzęta prowadzone są w kolorowej procesji, przy akompaniamencie muzyki, przystrojone girlandami kwiatów i osłonięte błyszczącymi pelerynami, ogłaszają triumf byka i dumę jego właściciela. Potem kolejne trzy miesiące będzie otaczana troskliwą opieką, po to aby pobiec i zwyciężyć kolejny raz.

Zawody Pacu Jawi odbywają się tylko na Sumatrze i tylko w jej zachodniej części, w okolicach miasta   Batusangkar.  Nigdzie indziej. Batusangkar to miasto królewskie, gdzie znajdował się pałac (jego replika jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu) i były to zapewne zawody królewskie. Lud Minangkabau, który zamieszkuje ten region,ze  szczególną czcią i uwagą otacza byki i bawoły. Według legendy to bawół, jego triumf nad walecznym bykiem z Jawy, uchronił lud od najazdu i niewolnictwa Jawajczyków. Dał też nazwę : Minangkabau to „triumf bawoła”. Zwierzę to uczczone zostało w  architekturze, tradycyjne dachy naja kształt rogów bawoła, oraz w tradycyjnych nakryciach głowy kobiet.

Bawoły w Indonezji wykorzystywane są do prawy w polu, ze względu na swą siłę i wytrzymałość. Pracują 3 razy do roku podczas przygotowywania pół pod uprawę. Krowy i byki hodowane są głównie na mięso. Trudno znaleźć tu krowy mleczne. Ogólnie zwierzęta te mają dość uprzywilejowana pozycję. Duża ich wartość sprawia, że otaczane są szczególną troską, można by rzec szczęśliwe krowy z wolnego wybiegu : ).

pacu-jawi-001PACU-JAWI9099PACU-JAWI8563pacu-jawi7083pacu-jawi8311pacu-jawi-9107STR_6705STR_8346STR_3030-001

pacu-jawi8984 STR_7646 STR_8350

 

Reklamy

1 Comment so far

  1. Pingback: PACU JAWI — światłoczuła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s